Obsah stránky

Přání

Vážení spoluobčané,

v tomto čase si každoročně rozsvícenou svíčkou na adventním věnci připomínáme období čtyř neděl před vánočními svátky. Čas adventu je naplněn řadou překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a končí Ježíškovou poštou.

V dětských letech pro mě tento čas znamenal období, kdy jsem se o Mikuláši bál vylézt na ulici, aby mě náhodou nějaký z kolemjdoucích čertů nestrčil do pytle a neodnesl do pekla. Období, kdy jsem tajně ujídal vánoční cukroví, které provonělo celý byt mých rodičů, strojení stromečku se svými sourozenci, aby měl kam Ježíšek položit dárky a netrpělivé očekávání cinkotu vánočního zvonku z vedlejšího pokoje, které oznamovalo příchod Ježíška. Tehdy se mi vždy ulevilo - přece jenom přišel. S rostoucím věkem dětské radosti nahradily spíše starosti představované generálním úklidem před svátky, pomocí při pečení cukroví (délka pomoci vždy závisela od počtu zlomených kousků), řádným upevněním stromečku do stojanu a s tím spojené zprovoznění světel (a shánění nových žárovek) a v neposlední řadě vymýšlení a nákupy dárků pro své nejbližší a jejich řádné uschování (no, některé dárky byly nalezeny až na jaře příštího roku).

V západní tradici je „Advent“ dobou zklidnění. To odpovídalo životnímu stylu našich předků, kteří po intenzivní práci v době od jara do podzimu, kdy bylo nutné zvládnout veškeré zemědělské práce, se začali zabývat domácími pracemi, jako je draní peří, předení, tkaní, šití apod. I když v současné době žijeme ve shonu a mnohdy nám naše pracovní povinnosti neumožňuji se zastavit, zkusme to. Pokusme se zklidnit naši mysl, opusťme každodenní shon a věnujme se rozjímání, rozdávání radosti svému okolí a příjemnému očekávání příchodu vánočních svátků a posléze i příchodu Nového roku.

Do roku 2016 Vám všem s mými spolupracovníky v zastupitelstvu obce přeji, ať se splní vše, co si přejete. A ať je následující rok krásnější, šťastnější, prostě nej.

Petr Kovanda

Datum a čas: 09.12.2015 20:50
Napsal: Admin
Kategorie: OSTATNÍ

 

Náhodná fotka

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 16.08

Doktorka Vlasta Kučerová oznamuje, že ve dnech od pondělí 21.8. 2017 do pátku 1.9.2017 bude mít dovolenou. Zastupují doktorky MUDr. Špatná a MUDr. Kovaříková ve svých ordinačních hodinách. ...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

KRÁLOVSTVÍ KOMETY

Patička stránky