Obsah stránky

Hromnice

Vážení spoluobčané,

po počátečním shonu a euforii na začátku roku k nám přichází druhý měsíc, se kterým je spojen svátek Hromnic, který připadá na druhého února. Během Hromnic se světí v kostele před mší svíce, kterým se říkalo hromničky (odtud název Hromnice). Takto vysvěcené hromničky se zapalovali při bouřích jako ochrana před božími posly (blesky). Bývalo zvykem dávat hromničku do rukou umírajícího člověka, aby její světlo provázelo jeho dušičku na cestě do nebe. V den Hromnic se se nesmělo nic šít ani nic přišívat, protože se mělo za to, že jehla přitahuje blesky. S tímto svátkem se pojí spousta pranostik jako například:

  • Na Hromnice jasná noc, bude ještě mrazů moc.
  • Zelené Hromnice, bílé Velikonoce.
  • Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.
  • Na Hromice, zimy polovice.

 

Druhého února naši předci bedlivě sledovali počasí, aby zjistili, jak dlouho ještě bude trvat nadvláda zimy. Bylo-li jasno, a svítilo sluníčko, pak zima trvala nejméně dalších šest týdnů. Pokud ale bylo zamračeno a případně sněžilo nebo pršelo, potom nastával rychlý nástup jara. No, když se podívám z okna a poté moje oči zabloudí na teploměr, tak nevím kterou z pranostik si mám vybrat.

Ale, obraťme list. Jako v předchozím článku o adventu jsem se zajímal, jak vlastně svátky adventu vznikly, tak to samé mě zajímalo u Hromnic.  Pokud se podíváme na staroslovanské zvyky tak Hromnice byly ve jménu očekávání boha Peruna, který byl představitelem plodivé síly a přicházel se svou sekerou na pomoc nedávno narozenému mladému bohu Jarovítovi nebo Svarožici, aby mu pomohl zvítězit nad temnými silami a svrhnout vládu zimy. Před hromovým rachotem Peruna prchali zlí duchové zalézajíce do svých skrýší a příroda se jakoby dotknutím kouzelného proutku probouzela k novému životu.  Tady si můžeme říci, že v únoru je ještě hluboká zima (no dobře, letos ne), ale musíme si uvědomit, že naši předci se řídili dle původního lunárně solárního staroslovanského kalendáře a o nějakém přestupném roku asi ani neměli ponětí.

S příchodem křesťanství byl nahrazen původní význam Hromnic v katolický svátek Uvedení Páně do chrámu, dříve též Očišťování Panny Marie. Jeho bezprostředním podnětem je připomínka toho, že Maria a Josef donesli Ježíše čtyřicátý den po narození do chrámu v Jeruzalémě, aby ho odevzdali bohu. V chrámě ho prorok Simeon nazval „světlem osvícení pohanů“. V návaznosti na tento výrok starce Simeona se tento svátek postupně přetvářel ve slavnost světla, které bylo doprovázeno světelným průvodem. V tomto setkání starce a dítěte je viděna paralela setkání zanikajícího pohanského světa a nového začátku v Kristu, čili nástup období církve národů.

Přeji všem, aby Vás světlo doprovázelo na Vaší cestě životem. Aby Vás uchránilo od tmy a v současném chaosu ukázalo správnou cestu.

S pozdravem

Ing. Petr KOVANDA

Použité zdroje: www.ceske-tradice.cz a www.pastorace.cz

Datum a čas: 29.01.2016 11:34
Napsal: Admin
Kategorie: OSTATNÍ

 

Náhodná fotka

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 16.08

Doktorka Vlasta Kučerová oznamuje, že ve dnech od pondělí 21.8. 2017 do pátku 1.9.2017 bude mít dovolenou. Zastupují doktorky MUDr. Špatná a MUDr. Kovaříková ve svých ordinačních hodinách. ...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

KRÁLOVSTVÍ KOMETY

Patička stránky